Szükség van a "névtelen hősök" munkájára
2012.12.27. 15:14
Körösi Gábor: A rehabilitáción részt vett dolgozóink visszajelzései nagyon pozitívak és eddig csak köszönő szavakat kaptunk tőlük. Általános vélemény, hogy a rehabilitációs kezelések hozzájárultak gyógyulásukhoz, munkaképességük növekedéséhez, életminőségük jelentős javulásához. Megragadom az alkalmat és dolgozóink nevében ezúton is kérem a Mátrai Erőmű ZRt. Igazgatóságát, hogy vizsgálja felül az Egymásért-Együtt Alapítványt segítő adományozás megszüntetésével kapcsolatos döntését és továbbiakban ismét támogassa a zrt. az Egymásért-Együtt Alapítványt! Segítse hozzá dolgozóit ahhoz, hogy az Alapítvány által biztosított rehabilitációval javíthassák egészségi állapotukat és ezzel fokozzák munkavégző képességüket. Ez érdeke a dolgozók mellett a Zrt. vezetésének is. Pozitív döntésüket előre is megköszönjük!
Körösi Gábor, az Egymásért-Együtt Alapítvány egyik igen aktív kurátora. Vele beszélgetünk korábbi munkájáról és az alapítvánnyal kapcsolatos tevékenységéről. Szakszervezetük élen jár az Alapítvány támogatásában.
– Körösi Úr, kérem tájékoztasson korábbi szakmai munkájáról!
– 1972 őszétől több, mint 31 évig dolgoztam a Mátrai Erőmű ZRt.-ben, amelynek régebben Gagarin Hőerőmű Vállalat volt a neve. Jelenleg nyugdíjas vagyok, de tartom a kapcsolatot korábbi munkahelyemmel és továbbra is a MEVISZ aktív tagjaként dolgozom az Alapítvány kuratóriumában. A 32 év alatt több mint 20 évig folyamatos váltóműszakban dolgoztam közvetlenül a termelésben, gépész vonalon. A két évtized alatt szinte minden létező kalorikus üzemeltetői beosztásban dolgoztam, egészen a kalorikus művezetői beosztással bezárólag. A maradék években, technológusként kalorikus vonalon, továbbá munkaszervezéssel, később üzemzavar kivizsgálásokkal, majd minőségügyi tevékenységgel foglalkoztam. 1996-tól a MEVISZ SZB tagjaként, főbizalmiként vettem részt a MEVISZ munkájában.
– Mióta tagja az Egymásért-Együtt Alapítvány kuratóriumának, milyen feladatok adódnak ebből?
– A MEVISZ alapítványi tagságának kezdetétől, 2000-től vagyok a tagja. Az Egymásért-Együtt Alapítvány tagjainak sorába a MEVISZ, mint szakszervezet lépett be, maga a Mátrai Erőmű ZRt. nem. A MEVISZ SZB megbízott azzal, hogy a tagság képviseletében vegyek részt az Alapítvány kuratóriumának munkájában. A kuratóriumi tagság tehát azt jelenti, hogy a MEVISZ tagságának képviseletében részt veszek az Alapítvány mindennapi munkájában. Figyelemmel kisérem az Alapítvány tevékenységét, véleményünket kinyilvánítva, javaslataimmal, szavazatommal befolyásolhatom az Alapítvány tevékenységét, hozzásegítem dolgozóinkat ahhoz, hogy az Alapítvány szolgáltatásait igénybe vehessék. Az Alapítvány céljainak megfelelően szervezem a MEVISZ tagjai körében a rehabilitációs tevékenységet, segélyezési ügyek intézését. Kapcsolatot tartok a rehabilitációt végző intézmények, úgymint a Hotel Ovit Keszthely, a D-Hotel Gyula, az MVM Panoráma Hotel Balatongyörök ügyintézőivel, biztosítva a beutaltak zavartalan gyógykezelését. Tájékozódom a rehabilitációban részt vett dolgozóink véleményéről, javaslataikat igyekszem az illetékesek tudomására hozni, lehetőség szerint elérni a pozitív javaslatok bevezetését.
– Miért vállalta el a tagságot, mi indította erre? Milyen természetűnek kell lenni, hogy másokra odafigyeljünk?
– Milyen a természetem? Alapjában szeretem az embereket, szeretek tenni valamit jót értük. Ezek nagy szavaknak tűnhetnek, de mindig mélyen megérint, ha segítségre szoruló emberekkel találkozom, átérzem bajaikat, és ellenállhatatlan kényszert érzek arra, hogy segítsek. Igaz, a lehetőségeim erősen korlátozottak. Annak idején a szakszervezetben is azért kezdtem el a munkát, mert ott lehetőségem volt másokon segíteni. Mindig nagy öröm számomra, amikor látom, hogy sikerült valakinek a gondjait csökkentenem. Amikor a MEVISZ csatlakozott az Egymásért-Együtt Alapítvány tagjainak sorába és megismertem a tevékenységét, rögtön láttam, hogy itt a lehetőség, hogy sok egészségügyileg rászoruló kollégámnak segíthessek bajaik megszüntetésében, vagy legalább is a csökkentésében. Nagy örömömre szolgált, hogy az SZB tagjai alkalmasnak találtak erre a feladatra, és megbíztak ezzel a munkával.
– Kik segítik a munkáját?
– Alapítványi munkámban jelentős segítséget kapok a MEVISZ munkatársaitól, főleg Tamás Julitól, aki tartja a kapcsolatot a szakszervezeti tagság és köztem, adott esetben a titkár és köztem. Julika megszerzi, az Alapítvány által rehabra beutalt, vagy segélyezett dolgozók szükséges adatait, részemre átadja, majd segítséget nyújt a szükséges adminisztratív munkában, továbbítja felém a dolgozók véleményét, kérését, javaslataikat, majd a válaszokat továbbítja részükre. Nélküle sokkal bonyolultabb lenne a kapcsolattartás. Felhasználom az alkalmat és itt is szeretném megköszönni az önzetlen tevékenységét.
– Milyen mértékben veszik igénybe a Mátrai Erőmű dolgozói az alapítvány segítségét?
– Az elmúlt 12 évben igen szép számmal tudtuk rászoruló dolgozóinkat rehabilitációban, illetve a balesetet szenvedőket anyagi segítségben részesíteni. Az Alapítvány Alapszabályzata lehetővé teszi egyedi estekben szociálisan rászoruló beteg munkatársak anyagi megsegítését is. Több alkalommal tudtunk így segítséget nyújtani. A több mint tíz évben 171 fő részére biztosítottunk 2-3 hetes beutalásokkal rehabilitációs lehetőséget , valamint 51 fő munkahelyi balesetet szenvedett, illetve szociálisan rászoruló megbetegedett dolgozónkat segélyezte az Alapítvány. Azt hiszem a számok önmagukért beszélnek. Megjegyzem a lehetőségeket meghaladó igény van rehabilitációs kezelésre, de sajnos az Alapítvány lehetőségei korlátozottak.
– Azt veszem ki a szavából, hogy több Mátrai dolgozó is igénybe szeretné venni az alapítvány segítségét egészsége megóvása vagy rehabilitációs kezelése érdekében.
– Jelenleg a Mátrai Erőmű ZRt. nem támogatja anyagilag az Egymásért-Együtt Alapítványt. 2001-2009 közötti kilenc évben a részvénytársaság évente jelentős, évi 1 millió Ft. adománnyal segítette az Alapítvány munkáját. Köszönetünk érte! 2010-től azonban a Zrt. megszüntette az adományozást a gazdasági válságra és a céget sújtó megnövekedett adóterhekre hivatkozással. Ettől kezdve már csak a MEVISZ járul hozzá anyagilag is az Alapítvány munkájához. Sajnos ezen oknál fogva kevesebb rászoruló dolgozónkat tudjuk rehabilitációs beutalásban részesíteni. A balesetet szenvedett dolgozóink anyagi megsegítését ez nem befolyásolja, nem szenvedhetnek hátrányt emiatt. A Mátrai Erőműnél a MEVISZ tagjai elsőbbséget élveznek az Alapítvány által nyújtott lehetőségek igénybevételénél
– Hogyan alakulnak még az idei beutalások?
– 2012-ben beutaltjaink már befejezték rehabilitációjukat, a hátra levő mintegy másfél hónapban nincs újabb beutaltunk. Ebben az évben Gyulára és Keszthelyre utaltunk be dolgozókat. Balatongyörökre még nem, mivel ez új lehetőség és dolgozóink most tájékozódnak erről. Jövő évben bízunk benne, hogy lesz jelentkező Balatongyörökre is. (E.)
|