Megújulni három hét alatt
2012.02.24. 14:56
Az EDF DÉMÁSZ Zrt. Társaságcsoport már évekkel ezelőtt csatlakozott az Egymásért-Együtt Alapítványhoz, mely támogatja munkavállalói számára a rehabilitációt és gyógykezeléseket. A szolgáltatásokat két helyen, Hévízen és Gyulán lehet igénybe venni. Hódiné Tóth Katalin a Gyulai Oktatási és Rehabilitációs Központban járt és orvosi ajánlásra gyógymasszázst és iszapkezelést kapott, valamint megtapasztalta a tangentor és az „akasztás” jótékony hatását.
– Milyen formában tájékozódhatnak a dolgozók az alapítvány által nyújtható segítségről az EDF DÉMÁSZ Társaságcsoportnál?
– Nagyon jól működik az intranetes felületünk, az úgynevezett kW-házban és a faliújságon is rendszeresen meghirdetjük minden év elején a jelentkezési lehetőséget, a részvétel feltételeit, illetve a jelentkezési határidőt. A gyógykezelések időpontjai adottak, amely azért fontos, mert a program időtartamára mindenkinek szabadságot kell kivennie. A munkavállalók körében gyakran előforduló téma, közismertek a lehetőségek. 2011-ben hét dolgozó tudta igénybe venni a rehabilitációs lehetőséget, melynek feltétele az egészségügyi rászorultság.
– Önnek miben segített az Egymásért- Együtt Alapítvány által támogatott rehabilitációs gyógykezelés?
– Irodai munkát végzek, ami köztudott, hogy igénybe veszi a kéz és váll izmait. Emellett öt évvel ezelőtt egy sajnálatos ínszakadás történt a jobb vállamban, ezért a karom mozgása sajnos beszűkült. Nagyon kellemetlen, gondolom a számítógép előtt dolgozók is ismerik ezt az érzést. Ezen túlmenően gerincferdülésem is van, ezért vettem igénybe az alapítvány által meghirdetett gyógykezelési lehetőséget.
– Miként zajlik a háromhetes gyógykezelés?
– A Gyulai Oktatási és Rehabilitációs Központban minden beutaltat megvizsgál egy reumatológus szakorvos akinek vinni kell a már előzetesen beszerzett reumatológiai szakvéleményt. A doktornő mindenkinek személyre szabottan írja fel, hogy kinek, milyen kezelésekre van szüksége és beutalót ad a Gyulai Várfürdőbe. Nekem gyógymasszírozást, iszapkezelést és víz alatti tornát, valamint az akasztást javasolta.
– Ez utóbbi mit jelent?
– Hivatalos nevén súlyfürdőnek hívják, magában ez elég viccesen hangzik, hogy „az orvos beutalt akasztásra”, melynek lényege az, hogy mindkét bokámra két-két kiló súly van rögzítve és a nyakra tett pánttal egy láncon lógok a vízben, ezáltal a gerinc egyenesedik. Nagyon hasznos és eredményes egyébként, a neve ellenére.
– Személy szerint önnek mennyire volt eredményes?
– Az első kezelések alkalmával erősödnek a fájdalmak, amikor kimozdulnak a test bemerevedett részei, majd fokozatosan csökkennek, de legalább 15 kezelést szükséges igénybe venni ahhoz, hogy a gyógykezelés ki tudja fejteni jótékony hatását. A gyógykezelések hatékonysága miatt nagyon fontos az életmódváltás, a kezelések alatt sok-sok pihenés kell és a mindennapokra jellemző rohanó tempóból egy kicsit szükséges visszavenni. A szakemberek a kezelések utáni mozgásra és testtartásra, valamint életmódváltásra is adnak tanácsokat. Nem is gondolná az ember, mennyire fontos a mindennapi aktivizálás, fontos az odafigyelés önmagunkra, nem csupán már akkor, amikor a fájdalmak jelentkeznek. Abban az esetben, ha mégis előfordul, sokat segít az Egymásért-Együtt Alapítvány által kínált lehetőség, ahogy nekem is.
|